V Novosibirsku byla vypracována metoda včasné diagnostiky rakoviny

Vědci z Novosibirska vypracovali způsob,  jak stanovit diagnózu rakoviny v tom nejranějším stádiu.

Díky technologii anoncované společností EpiGin bude možné udělat v kterékoli poliklinice rozbor, na jehož základě se dá včas stanovit,  jestli se jedná o zhoubnou chorobu,  ještě v době,  kdy se teprve začala rozvíjet.

Metoda vychází z rozboru DNA. Rakovinový nádor se nerozvíjí,  když jsou aktivní určité geny.

DNA1

Jejich „odpojení“ svědčí o tom, že v organismu nastala porucha, což umožní stanovit, že se jedná o onkologickou chorobu. Vědci z Novosibirska objevili ferment, který dokáže objevit „vypnutý“ gen a určit,  jakým druhem rakoviny pacient trpí. Výsledek testu lze získat doslova za několik hodin a dokáže si s tím poradit jakákoli poliklinika – dá se použít běžné zařízení určené k rozborům, řekl Hlasu Ruska ředitel společnosti EpiGin Jevgenij Dubinin:

 

Stačí udělat běžný rozbor krve, na který pošle pacienta lékař. Pak přijde na řadu naše metodika, z krve vyloučíme DNA, na kterou působíme naším fermentem, pak následuje reakce, která je běžná ve všech laboratořích. Není potřeba žádné nové zařízení, inovační je pouze sada činidel, kterou vyvinuli v naší společnosti.

 

Nejdůležitější v této metodě je velice včasná diagnostika, protože ke změnám v genech, k jejich „vypnutí“ dochází v raném stadiu, když se choroba ještě nijak neprojevuje. A je tedy možné se s ní mnohem snáz vypořádat, než ve stadiu pozdějším, kdy je léčení obtížnější. Přičemž testovací systém novosibirských vědců je schopen stanovit diagnózu, a to znamená, že další prověrka není třeba.

Podobné testovací systémy už existují a úspěšně se používají v zahraničí. Samotný rozbor ale u novosibirských vědců probíhá jinak, není to metoda chemická,  jako u Američanů, používá se ferment, což má mnohem víc předností, zdůraznil Jevgenij Dubinin:

 

Uplatňujeme fermentativní metodu. Jejím základem je unikátní ferment, který objevila naše společnost. Je to metoda velice spolehlivá a nějaké nové zařízení nevyžaduje. Nejdůležitější je, že ve srovnání s americkou je také tři až čtyřikrát levnější.

 

Patent na vynález rané diagnostiky rakoviny už společnost EniGin získala a je volně dostupný na internetu. Vědecká práce ale pokračuje. „Bude ještě nějaký čas trvat, než bude testovací systém definitivně vypracován, ale v roce 2017 bude možné zahájit jeho komerční využívání“, ujišťují novosibirští vědci.

Zdroj: czech.ruvr.ru

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *