Stáže ve firmách jsou stále oblíbenější

Mnoho mladých lidí dnes nemůže sehnat práci, což je dáno především jejich nulovou praxí. A zatímco někteří z nich stále obvolávají a objíždějí společnosti s žádostí o volné pracovní místo, ostatní na to jdou mnohem chytřeji. Ti totiž poptávají často neplacené stáže ve firmách. A co taková stáž vlastně přinese? V první řadě onu požadovanou praxi, a v některých případech může být samotná stáž i bojem o několik volných míst, které uchazeč nakonec získá.

prace2
Za stážistu lze dostat i zaplaceno
Jde-li i vaše firma podobným směrem a stážisty pravidelně využívá, máme pro vás velmi dobrou zprávu. Evropská unie se totiž rozhodla spustit dva dotované programy, které jsou právě se stážemi spojené. A co mají za cíl? Umožnit mladým lidem absolvovat stáž a zároveň zvýšit počet firem, do kterých mohou konkrétně nastoupit. V praxi to znamená, že firma, která přijme stážistu, dostane z daných evropských fondů zaplaceno – konkrétně tento případ má na starost Fond dalšího vzdělávání.
Kolik lze dostat? I 40 000 korun za jednoho stážistu
A proč se firmy do daného programu tolik hrnou? Jelikož ročně mohou dostat i 40 000 korun českých, a to za jednoho jediného stážistu. Ten ale nutně nemusí pracovat pouze zdarma, jelikož firmy dostanou také příspěvek na jejich plat, a to ve výši 60 korun za hodinu. Z hlediska byznysu je tak tento krok skvělou zprávou nejenom pro samotné studenty, ale také pro všechny podnikatele, kteří hledají doslova bezplatnou pracovní sílu. V tom ohledu není divu, že stáže nabízejí i ti, kteří doposud byli k těmto zaměstnancům velmi skeptičtí.
To ale nejsou jediné peníze, které firma dostane. Dalších necelých 50 korun na hodinu totiž dostává i jeden ze stávajících zaměstnanců, který si bere stážistu na starost. To vše vede k tomu, že firmy mají nyní jasný cíl svého rozvoje, a EU a studenti jim v tom mají pomoci.

prace1

autor: David Hampl

foto: Thomas Schmidt (NetAction), Jacob Bøtter