Ruští paraziti chutnají Asijcům

Ruská čaga (rezavec šikmý) se objevila v jihokorejských obchodech s potravinami. Společnost E-mart, dceřin podnik Samsungu, uzavřel smlouvu o dodávce této dřevokazné houby z Tomské oblasti (Sibiřský okruh RF). Na řadě jsou dodávky do Číny.
Prodej čagy byl zahájen v Soulu. Před pár měsíci bylo do Jižní Koreje dodáno 20 tun této houby. Do konce letošního roku má být dodáno dalších asi 10 tun a v roce 2015 jich má být 100. Těší to nejen Korejce, kteří mají možnost koupit tento cenný produkt, ale také obyvatele Tomské oblasti. Sbírat čagu se dá pouze ručně a pro vesničany je to dobrý přivýdělek. Jsou spokojeni rovněž hájní: poptávka po houbě ozdraví lesy, řekl koordinátor projektů ochrany lesů ruské pobočky Světového fondu divoké přírody (WWF) Konstantin Kobjakov:
-Čaga patří k parazitickým houbám. Postihuje břízy a za jistou dobu stromy hynou. K masovému vymírání kvůli této houbě ale nedochází, není moc nebezpečný škůdce. Výtrus čagy proniká do dřeva přes poškozenou kůru. Plodnice houby se nachází pod kůrou, není ji vidět. Ale to, co se používá v lékařství, takový černý výrůstek, to je neplodná forma této houby.
Léčivé vlastnosti čagy jsou známé odedávna. Má natolik výrazný protizánětlivý a tonizující účinek, že dokonce nedůvěřiví ruští lékaři uznali čagu jako léčivou rostlinu. A v lidové medicíně je čaga nenahraditelná, řekl farmaceut Nikolaj Bespalov:
– Čaga se v obou lékařstvích používá jako imunostimulátor, jako přípravek obsahující komplex vitamínů a také v onkologii. Houbu sbírají ze stromů. Svoji konsistencí připomíná dřevo. Pak ji změlčují na malé kousky nebo prášek, suší a pak zapařují nebo vyluhují.
Kromě Soulu se má ruská čaga brzy objevit v čínském Šanghaji. Projevili o ni zájem také v USA. Tomskou čagu již dodávají do Los Angeles a San Franciska.

rezavec šikmý1

zdroj: czech.ruvr.ru

foto: commons.wikimedia.org