Původ Eboly pravděpodobně odhalen

Současná epidemie Eboly začala zřejmně z infikovaného netopýřího masa, netopýři jsou v Africe loveni ke konzumaci napsali v britském „Independent“. V prosinci 2013 se dvouleté dítě z vesnice v jihovýchodní Guinei stalo první obětí epidemie Eboly,po snězení netopýřího masa.
V Africe se rozšířil prodej masa divokých zvířat, včetně různých druhů opic a netopýrů. Předpokládá se, že tento obchod, a to zejména lovení nakažených zvířat je základem dalších ohnisek Ebola v minulosti.
Podle Světové zdravotnické organizace „jsou kaloni typu Pteropodidae přirozeným hostitelem viru Ebola.“
Závažnost současné epidemie, která zabila tisíce lidí a přichází do různých částí světa, vede k volání po zákazu lovu, prodeji a konzumaci masa divokých zvířat.
Ale rozhodnutí není tak jednoduché, protože možný zákaz této činnosti, jejíž rozměry jsou obrovské,se bude pravděpodobně i nadále provádět nezákonně. Podle Centra pro mezinárodní lesnický výzkum se každý rok v povodí Konga v Africe sní pět milionů tun masa divokých zvířat.
Výzkumem ,který tato organizace provedla mezi obyvately Ghany, bylo zjištěno, že většina místních lidí není obeznámena s riziky vyplývajícími z lovu a pojídání masa z volně žijících zvířat. Vědci se domnívají, že bychom se měli snažit vzdělávat lidi, kteří se zabývají touto činností.

Kaloni (Megachiroptera) jsou jeden ze dvou podřádů letounů, což jsou savci příbuzní netopýrům. Zařazuje se k nim jediná čeleď, kaloňovití (Pteropodidae). Přes své velké rozměry jsou kaloni velmi lehcí a i ti největší kaloni dosahují hmotnosti jen jeden kilogram.

ebola2

foto: cs.wikipedia.org