Přidejte se k neviditelným: Mosad nabírá nové agenty online

Izraelská inteligence se oddala moderním trendům a představila online dotazník pro budoucí agenty. Oproti CIA nebo MI5 kampaním, lákají dobrovolníky na jakousi mysterióznost, která aktivity Mosadu vždy obklopovala.

Mosad se stal jednou z posledních organizací, které nabídly nábor agentů online. Umožňují tak nahlídnutí do celého procesu těm, kterým se práce tajného agenta zdála nedosažitelná. Webová stránka, dostupná v arabštině, angličtině, francouzštině, hebrejštině, perštině a v ruštině.

Hlavním mottem je „zapište se do dějin“ či „přidejte se k neviditelným a dosáhněte nemožného“.

Internetová stránka obsahuje obecné informace o Mosadu, jeho historii, vedení a dané přihlášce k pozici. V případě, že je kandidát pozván k pohovoru, musí souhlasit se zpracováním osobních údajů a vyplnit bezpečnostní dotazník o sobě a svém partnerovi.

Promo kampaň je tvořená krátkými videy, odhalujícími tajné aktivity agentů, jako např. používání sofistikovaných komunikačních zařízení, s cílem vzbudit ještě větší zájem u špionážních nadšenců.

Vedoucí celého projektu, Tamir Dean Pardo, samozřejmě uznal, že celá stránka nabízí pouze letmý pohled do aktivit Mosadu, jelikož jde pořád o tajnou organizaci, jejíž zaměstnanci zůstávají anonymní.

„Musíme najímat stále lepší a lepší lidi, aby Mosad mohl nadále chránit existenci izraelského státu. Kvalita agentů je klíčem k úspěchu.“

„Je 21. století. Díky novým technologiím má Mosad šanci najít lidi, kteří by se k nám předtím jinak nedostali,“ uvedl GadShimron, bývalý zaměstnanec Mosadu, autor díla “Mossad Exodus“, knihy o tajných operacích, které do Izraele přinesly etiopské Židy. Shimron dále vypověděl, že ještě nedávno Mosad preferoval starý způsob najímání nových zaměstnanců skrze přátele, přátele přátel anebo rodinné členy.

„Nemají co ztratit. Pokud nahodíš udičku, můžeš chytit rybu,“ vychvaluje Shimron internetový nábor nových agentů i přes hrozbu možného pokusu o kontrašpionážní infiltraci. Ale dodává, že je Mosad schopen tyto pokusy rozpoznat.

Mosad slibuje, že veškeré důvěrné informace zůstanou v naprostém bezpečí a nikdy nebudou zveřejněny. I tak je ale doporučeno vyplnit žádost na zabezpečeném počítači a vymazat historii, jakmile žádost odešlete.

Mosad je hebrejskou zkratkou pro “Institut pro výzvědné a zvláštní operace“, založený v r. 1949.

Nepřátelské prostředí, ve kterém se Izrael nachází, jenom potvrzuje, jak moc efektivní je jeho národní inteligence. Mosad byl založen v reakci na nepřátelské skupiny jako např. nacisty zodpovědné za holocaust nebo teroristy, kteří napadli izraelské atlety na Olympijských hrách v Mnichově, v r. 1972.

„Byl jsem vůbec první, kdo chtěl použít moderní média a nalákat širokou veřejnost do služeb Mosadu,“ uvedl Efraim Halevi, jeho bývalý ředitel (ve službě 1998 – 2002), a pokračoval, že se však tehdy setkal s ostrou kritikou ze strany vedení organizace.

„Báli se, že je to nevhodné vzhledem ke kultuře Mosadu jako tajné organizace.“

Dále Halevi uvedl, že striktně odmítá jakékoli vraždy spáchané na nepřátelích Izraele.

„Mosad není vražednou jednotkou, ale tajnou inteligenční služnou jako je třeba SVR (Služba vnější rozvědky) v Rusku nebo jako jsou všechny podobné organizace po celém světě.“

Zdroj: ac24.cz , rt.com