Li-Fi: budeme se k internetu připojovat přes LED žárovky?

Li-Fi: budeme se k internetu připojovat přes LED žárovky?
Končí éra Wi-Fi připojení? Budeme se v budoucnu připojovat k internetu za pomoci LED žárovek? Jak v nedávné době potvrdily vědecké výzkumy, je to možné. Fotovoltaické články a LED technologie totiž umožňují nejen vytvářet světlo a získávat energii ze slunce, ale i přenášet data.
Současný svět využívá pro bezdrátové připojení k internetu technologie, které šíří rádiové vlny. Jedná se o Wi-Fi, 3G a LTE připojení. V blízké budoucnosti by mohlo být vše jinak. Pro přenos dat stačí podle předních odborníků pouhé světlo.
O komunikaci prostřednictvím světelných paprsků se lidé pokoušeli už v 19. století. Konkrétně šlo o Alexandra Grahama Bella, který se proslavil především jako vynálezce telefonu a gramofonu. Roku 1881 si nechal patentovat zařízení, které bylo schopné přenášet zvuk skrz paprsky světla. I přesto, že Bell tzv. fotofon označil za ,,svůj největší vynález‘‘, přístroj tehdy moc velký úspěch neslavil. Bylo to zapříčiněno především chybovostí stroje, kdy za nepřízně počasí takřka nefungoval. Navíc zařízení nedokázalo přenášet komunikaci obousměrně a fungovalo jen na krátkou vzdálenost.

lifi1

 

 

K Bellova myšlence se nyní vrátil německý profesor Harald Haas. Viditelné světlo chce využít pro přenos dat. Vedl ho k tomu masivní rozmach LED žárovek. Ty podle něj fungují jako úsporný zdroj světla, ale je možné je využít i pro přenos dat a informací.
Proč však Haas čekal na LED žárovky? Odpověď je jednoduchá. Klasické žárovky negenerují na změnu intenzity světla tak rychle, jak by bylo potřeba. LED žárovky dokážou ,,blikat‘‘ tak rychle, že to nepostřehne ani lidské oko.
LED žárovky jsou navíc vybavené elektronikou, na kterou stačí už jen napojit Li-Fi mikročip a ihned se z nich stává zářízení, které je schopné produkovat vysokorychlostní přenos dat a informací. To je zapříčiněno tím, že LED žárovka vysívá data ve formě nul a jedniček. Když je zapnutá, vysílá jedničku, a když je vypnutá, vysílá nulu. Tímto způsobem dokáže ,,bliknout‘‘ více než stomilionkrát za pouhou sekundu.
Haas za pomoci svých kolegů vyvinul algoritmus, díky kterému Li-Fi zvládne i několik datových toků najednou. Nynější připojení Wi-Fi funguje na principu Access Pointů a může se k němu připojit velké množství uživatelů. Vysílače Li-Fi umí prozatím pracovat pouze s jedním uživatelem/přijímačem. Profesor Haas to však označil za výhodu. ,,Každý uživatel má vyhrazený vlastní kanál a nedochází tak k přetížení jako u AP,‘‘ nechal se slyšet Haas. Li-Fi vysílače se navíc navzájem neruší. Podle vývojářů nemá Li-Fi připojení ambice nahradit nynější technologii fungující na bázi rádiových vln. Má ji pouze vhodně doplnit, jak můžeme vidět na následující animaci Haralda Haase.

lifi

 

Signál Wi-Fi je v současné době tlumen v budovách kvůli silným stěnám. Tento problém by mohlo vyřešit právě připojení Li-Fi. Navíc by se díky němu ušetřila spousta peněz za elektrickou energii.
Zářnou budoucnost předpovídají Li-Fi systému i výzkumníci z MarketsnadMarkets.

lifi2

 

autor:  Vlastimil Činčura

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *