Kosmický modul Philae našel na kometě molekuly organických látek

Evropská kosmická agentura uveřejnila snímky, na kterých je vidět, jak kosmický modul Philae skákal po povrchu komety Čurjumova-Gerasimenka během přistání 12. listopadu.

Kvůli nevydařenému přistání se robot ocitl v temné zóně a jeho baterie se vybily. Poslední signál vyslal modul na Zemi 15. listopadu. Philae vyslal údaje o vzorcích odebraných z povrchu komety a přešel ve spící režim. Na kometě objevil přístroj molekuly organických látek, které obsahují atomy uhlíku, a to znamená, že by se mohly podílet na vzniku života.

Rosetta je kosmická sonda organizace ESA určená primárně pro průzkum jádra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Té dosáhla po desetileté misi v roce 2014, během níž absolvovala několik průletů kolem Země, Marsu a planetek (2867) Šteins a (21) Lutetia. Více zde: cs.wikipedia.org/wiki/Rosetta_(sonda)

Poté, co se Rosetta v srpnu 2014 dostala na oběžnou dráhu 67P/Churyumov-Gerasimenko, stala se první lidskou sondou, která obíhá kometu. V půli listopadu 2014 vypustila Rosetta na povrch komety malé přistávací pouzdro Philae vybavené přístroji pro přímé zkoumání kometárního jádra.

12. listopadu přistál modul Philae poprvé v dějinách na kometě, ke které letěl víc než deset let.

Philae
Foto: REUTERS/ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
flickr.com/photos/dlr_de/15307802908/

Zdroj: czech.ruvr.ru