ALARMUJÍCÍ VÝZKUM NA FACEBOOKU

Facebook tajně manipuloval s emocemi 70000 uživatelů ,aby mohl zkoumat emoce a labilitu uživatelů. Výzkum pobouřil uživatele a rozpoutal diskusi o etickém a morálním chování Facebooku.
V týdnu mezi 11. a 18.lednem 2012 Facebook a vědci z Cornell University a UC San Francisku používali algoritmy v síti a měnili obsah informací, které uživatelské skupiny dostávali, proto aby zkoumali účinky na jejich emoce. Ke studii použili anglicky mluvící uživatele v síti, aniž by tito uživatelé o něčem takovém věděli.
Studie byla zveřejněna v amerických vědeckých časopisech Proceedings of the National Academy of Sciences z 17. června.
Autoři se snažili zjistit, zda má počet přečtených zpráv pozitivní nebo negativní vliv na obsah toho, co zaslali.
Zjistili, že spotřebitelé začínají používat více pozitivní nebo více negativní slovní zásoby v závislosti na obsahu.
„Citové stavy jsou přenosné a mohou se šířit jako nemoc, aniž by si toho uživatelé sociálních sítí byli vědomi,“ napsali autoři studie. Podle nich „Výsledky ukazují realitu masové emocionální nákazy prostřednictvím sociálních sítí.“
Jiní badatelé se již tímto jevem zabývali dříve, ale tato studie je jedinečná, protože autoři jsou schopni s lidmi „manipulovat“prostřednictvím svých vlastních emocí.
Oni se také snažili zdůraznit, že studie je „v souladu s politikou pro využívání údajů, se kterou musí všichni uživatelé při vytváření profilu na Facebooku souhlasit“.
Na začátku studie zůstali bez povšimnutí médií v USA, poté co byly články publikovány v on-line vydání časopisu „Slate“ a na internetových stránkách časopisů „The Atlantic“ a „Forbes“se této studii dostalo velké pozornosti a kritiky,zda je tato studie legální a v souladu s etikou.
Uživatelé internetu vyjádřili „hluboké znepokojení“ a identifikovali metodu jako „alarmující“.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *